Снимка: Радина Ганчева

Съветът на жените бежанки в България
Приз за приобщаващ подход

Преди да бъдат бежанци, те са били ученици, учители, лекари, майстори, счетоводители, артисти. После обаче войната с един замах променя живота им и ги изпраща на път към непознати страни, където те не само нямат професия и не ходят на училище – те нямат дом, а понякога нямат и основни вещи като обувки, дрехи, играчки, чинии и чаши.

Екипът на Съвета на жените бежанки в България вече почти 20 години подава ръка на тези хора. Прави го с внимание към това, че те са личности и всеки един от тях има своята лична история.

Всеки вторник и четвъртък хората, които търсят закрила в България, могат да отидат и в склада им за хуманитарна помощ и да вземат вещи, които в този момент им трябват. От 2021 г. те за пръв път приемат и доброволци, които да им помагат там: да подреждат даренията, да общуват с хората, ако владеят езика, да помагат с отчетността.

На 15 септември отпред имаше дълга опашка. Развълнувани, родителите чакаха раници за децата си, които утре прекрачваха прага на някое българско училище. Учебните пособия, тетрадките, пергелите, моливите, химикалките и всичко останало беше подарък от хора, включили се в мисия на организацията в TimeHeroes

Благодарение на всички в този склад, на организацията и на всеки, изпратил раница, животът на тези деца и семействата им продължава по един банален начин: с домашни, с приятелства и караници, с двойки и шестици и с някоя първа любов, да се надяваме. 

И това е, заради което работата на Съвета на жените бежанки в България е така важна: те са там, за да помагат животът да продължи. Независимо от миналото.