Hewlett Packard Enterprise
Как една от най-големите технологични компании в света успява да превърне служителите си в действаща доброволческа сила?
Първият ключов елемент е желанието на всеки човек да инвестира време не само на бюрото си. Останалите се крият в прецизната политика на компанията: 60 часа годишно, които всеки служител може да използва в работно време, за да участва в доброволчески инициативи; вътрешна платформа, която събира каузите, в които може да се включи; 5 000 долара дарителски “кредит“, който може да бъде отключен чрез полагане на доброволчески труд или работа про боно (извършена без заплащане).
Ето само някои от резултатите от май 2019 до края на 2020 г.:
• Благодарение на платформата са организирани 53 доброволчески инициативи, в които са се включили общо 499 доброволци. Сред тях са разходка на кучета от общинския приют в Горни Богров; ремонт на арт пространство за деца в риск в сътрудничество с фондация „Тротоара“; координиране на доброволци и участници за маратона Run2Gether; реновиране на софийски подлез в сътрудничество с „ПОдЛЕЗНО“ и др. Да преведем в часове - 10 369.
• С началото на пандемията начинът за провеждането на доброволческите акции е преосмислен, но не и преустановен. От края на март до днес са организирани 27 виртуални събития в подкрепа на различни каузи - работилница за изработка на восъчни кърпи в сътрудничество с „ДарПазар“ и организация „Общество 528“; арт работилница с aтелие „Прегърни ме“; онлайн благотворителен базар в подкрепа на организация „За нашите деца“; работилница за коледни бисквитки в сътрудничество с „ДарПазар“ и организация „Бъдеще за децата“, както и няколко онлайн информационни сесии с екологична насоченост.
Тъкмо заради своята адаптивност към ситуацията и устойчива политика по отношение на доброволчество, HPE печели награда Героите за компания, инвестирала значителен ресурс за обществено въздействие и промяна.
Е, вече си запознат с тази слисваща история. Сега можеш да чуеш и реакцията на героя в нея, когато разбра, че тя му носи награда: