Снимка: Радина Ганчева

Mладежка ЛГБТ организация „Действие“ 
Приз за непримиримост

2010 година. В Пазарджик приемат общинска наредба, според която е забранено да демонстрираш сексуалната си ориентация публично. Седем младежи решават да излязат на улицата и да протестират. 

На централния площад в града по същото време е организиран контрапротест. Част от участниците решават да нападнат активистите физически. Други ги замерят с предмети.

Така започва историята на Младежка ЛГБТ организация „Действие“ – в челен сблъсък с омразата. Когато е предизвикан, човек лесно може да свие юмрук за кроше, но екипът преценява, че нагласите в обществото няма да се променят, ако отвърнеш на насилието с насилие. Техният път е друг: в търсенето на справедливост. 

Ето защо през 2012 г. адвокат Деница Любенова, един от основателите на „Действие“, стартира Правна програма към организацията. Целта ѝ е да предоставя про боно правна помощ на хора, които също са се сблъсквали с дискриминация и престъпления от омраза. До момента екипът е инвестирал часове наред, за да ги защитава в съда: да бъде признат брака на еднополови двойки, сключен в чужбина, за осъждане на инциденти, предизвикани от хомофобски или трансфобски мотиви, за смяна на граждански пол. 

През 2021 г., след две години съдебни битки, е спечелено и едно от най-големите ѝ дела – за „бебе Сара“. Дете, което не можеше да бъде български гражданин заради това, че има две майки. И понеже никой от замесените не губи кураж, Съдът на ЕС излиза с важно решение: всички деца като Сара вече ще имат двама родители пред закона, независимо от това с каква сексуалната ориентация са те. А знаеш ли колко деца като Сара има в ЕС? Между 100 - 150 000. Това решение засяга живота на всяко от тях.